Parta deváťáků se už 3 odpoledne po škole věnovala úklidu stadionu v Podharti. Mladí lidé vysbírali veškeré odpadky a odstranili náletové keře a polámané latě z tribuny. Udělali to sami ze své vlastní vůle a jen proto, že se na neutěšený stav stadionu nemohli dívat.
FOTOGALERIE - Skupina dětí dobrovolně vyčistila podharťský stadion! Na tahu je město
Děti uklízely zejména prostor tribun, které jsou z větší části na pozemku města a je tedy zejména ostudou města, že se prostřednictvím technických služeb nestará alespoň o úklid, když už rekonstrukce bez plochy stadionu nedává žádný smysl.
Starosta Jan Jarolím na aktivitu dětí zareagoval a stadion navštívil společně s ředitelem Technických služeb. TSM nyní dětmi shromážděný nepořádek odvážejí a v plánu je i oprava alespoň části laviček. V jiný čas stadion navštívil i ředitel Juty pan Hlavatý (majitel většiny pozemků) a shodou náhod se tam potkal s dobrovolníkem, který už 10 let dobrovolně a na své vlastní náklady stadion seká, aby si tam mohl s partou zahrát 1x týdně fotbal.
Ve fotogalerii jsou fotky z dubna, fotky uklízejících dětí nyní v květnu (foto Zdenka Rychterová - děkujeme) a výsledek jejich práce. Pod článkem najdete i video.
Proč je hřiště v takto dezolátním stavu?!
Všichni víme, že stadion po krachu Tiby (byl to podnikový stadion) nekoupilo město, ale pan Jiří Hlavatý (majitel Juty), který podal v obálkové metodě nejvyšší nabídku. Jedním z dalších, kdo nabídku podal, byl i Georgios Karadzos (úspěšný podnikatel, předseda a sponzor TJ Dvůr Králové). Jaké záměry měl pan Hlavatý, to ví jen on sám: figurovala v tom nejasná situace okolo tenisu, který dlouhodobě podporuje a jistě i další věci. I on ale věděl, že nekupuje kompletní areál, ale že část patří městu a část místní Tělovýchovné jednotě.
červená - Juta, modrá - město, žlutá - TJ Dvůr KrálovéDle vyjádření města, TJ i Juty, za ty roky proběhla o budoucnosti areálu celá řada jednání, nikdy se ale nepodařilo docílit žádné shody a všechna jednání byla v monotematickém stylu "dáváme návrhy, oni nereagují" nebo "dáváme návrhy, oni nesouhlasí".
Pozitivním bodem byl návrh pana Hlavatého, nechť TJ využívá pozemky stadionu za symbolické nájemné 1Kč. Dle vyjádření předsedy TJ však nikdy nedošlo k sepsání žádné oficiální smlouvy a ani ke stanovení potřebných pravidel užívání. Bez nich nelze nést náklady na údržbu, ani mít odpovědnost za případná zranění. Je škoda, že to nedotáhli k funkční smlouvě.
Několik dalších příkladů, která charakterizují, jak jednání probíhala
.... Jednání mezi panem Jiřím Hlavatým, vedením města a Georgiosem Karadzosem, kde pan Hlavatý nabídl, že stadion odprodá městu, nebo tělovýchovné jednotě za stejné peníze, za které jej koupil. S tím ale Jarolím ani Karadzos nesouhlasili, protože částka přesahovala oficiální odhadní cenu.
Pan Karadzos nabídl panu Hlavatému částku nižší. Dále přidal i návrh na vytvoření společného podniku, kam by pan Hlavatý vložil pozemky a pan Karadzos finance na rekonstrukci areálu. Oba návrhy zase odmítl pan Hlavatý... Dál jednání nepokračovala ...
... Pan Hlavatý dal městu nabídku, že odkoupí pozemky města a TJ, aby mohl areál sám zvelebit. Konkrétní nabídka dokonce přistála na jednání zastupitelstva města. Zastupitelé ale přijali návrh pana Béma, který navrhl pozemky raději nabídnout panu Hlavatému výměnou za jiné pozemky, které město tehdy nutně potřebovalo a vedlo o nich s Jutou jednání (cesty k plánované čističce). Dokonce mu kvůli tomu přímo ze zastupitelstva volali. Pan Hlavatý s návrhem nesouhlasil a zastupitelé tehdy odhlasovali, že s odprodejem nesouhlasí... Dál jednání již nepokračovala...
Dle informací od pana starosty Jarolíma podobných jednání proběhlo alespoň 5, ale nikdy z toho nevzešla žádná další konkrétní nabídka, kterou by se mohla zabývat rada města a zastupitelstvo.
Požádal jsem firmu JUTA, zda zveřejní cenu, za kterou by stadion v Podharti byla ochotna městu prodat s tím, že pokud částka bude odpovídat sumě, kterou pan Hlavatý za stadion před několika lety zaplatil, tak veřejně v tomto článku vyzvu zastupitele města, aby tuto částku akceptovali a odhlasovali odkup stadionu do majetku města.
Bohužel ústy právníka Juty pana Brdičky mi bylo řečeno, že to je obchodní tajemství mezi 2 subjekty a že pokud město potřebuje další sportoviště, tak je na městu - tedy na panu starostovi - aby vyvolalo jednání a podalo nějaké nabídky.
Pan starosta Jarolím mi do telefonu slíbil, že pana Hlavatého znovu e-mailem vyzve k dalšímu společnému jednání, anebo k podání konkrétní nabídky prodeje stadionu.
Budeme pevně doufat, že z jednání vzejde jedna, nebo klidně i více naprosto konkrétních variant, která se dostanou již na červnové jednání zastupitelstva našeho města. A že jedna z nich bude zastupiteli schválena! A to i kdyby jednou z variant bylo, že Juta pozemky vůbec prodat nechce. Alespoň by bylo jasno, přestalo by se čekat a začalo se opravdu naplno hledat jiné řešení mizerné situace se sportovišti v našem městě.
Proč si myslím, že by město mělo akceptovat částku podobnou té, za kterou to pan Hlavatý koupil, i když to přesahuje cenu odhadní?
Velké odhodlání pana Hlavatého je, mimo jiné (zachování gymnázia, masivní oprava krajských silnic atd), jedním ze zásadních důvodů, proč máme v naší nemocnici nové laboratoře a proč se budou stavět na těchto laboratořích i nové operační sály. Na laboratoře přispěl částkou 10 mil. korun a na operační sály dokonce 20 mil. Kč. Nemluvě o mnoha hodinách a dnech věnovaných potřebným jednáním. Myslím, že celkový dar 30 mil. Kč do dvorské nemocnice, která je důležitou součástí zdravotní infrastruktury města, je opravdu razantním argumentem k tomu, vyjít jeho požadavku vstříc a cenu akceptovat.
Zároveň si dovoluji vyzvat všechny zúčastněné: přestaňte se babrat v křivdách blízké i vzdálené minulosti a koukejte se dopředu. A hlavně neberte si jako rukojmí svých sporů sportující děti, které mají nyní ve Dvoře Králové skutečně omezené možnosti volného sportovního vyžití.
Aktuálně je pro veřejnost jen omezeně přístupný lehkoatletický stadion pod Hankovým domem. Sezónně je otevřený nedaleký skatepark. Malé sportoviště na Bajráku není v dobrém stavu a další podobný, ovšem mnohem menší sportovní plácek byl dostavěn loni na podzim ve Strži. Dnes nám pan starosta sdělil, že i malé hřiště u ZŠ Schulzovy sady je veřejně přístupné. Velmi využívaný je jediný veřejnosti přístupný workout (2 sestavy) v parku Schulzovy sady. To však dětem, ale ani dospělým nestačí! Zejména během doby covidové jsme si uvědomili, že pro volný, neorganizovaný trénink jsou ve městě velmi omezené podmínky, a ani organizovaný sport to tu nemá snadné - na jednom stadionu se o svůj prostor a hodiny perou atleti, fotbalisté a široká veřejnost. Další volně přístupné sportoviště zde znatelně chybí!
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.