Součástí slavnostního otevření, kterého se zúčastnili především obyvatelé Dolní Brusnice, byla i
, kdy u jednotlivých soch přiblížili dané zvíře dobrovolníci v kostýmech.
Na lesní stezce potěší hlavně malé turisty unavené dřevěné medvídě ležící v pařezu, silný a čistotný jezevec sedící na záchodě, liška chytračka se slepičkou, vychytralé divoké prase s flintou v podpaží, Honza s ranečkem buchet, ušatý zajíc a dvě drobné vodní plochy, které hlídá vodník s vodnicí. Stezka, která je dlouhá zhruba 500 m, vede širokou cestou lesem do prudkého kopce a je vhodná spíše pro terénní kočárky. Na konci cesty je kromě dvou malých vodních ploch pro děti příjemným zpestřením i přírodní bludiště - tunel vytvořený z vrbového proutí. Odpočinek je zde možný na lavičkách nebo pařezech, nechybí ani stůl z pařezu.
Celá stezka vede po široké lesní cestě, která je odbočkou z cyklostezky mířící na Zvičinu. Navazuje tak na protější pěšinu mířící k Alžbětině vyhlídce, kde jsou kromě krásné vyhlídky do údolí Labe a na Krkonoše také herní prvky včetně zastřešeného posezení.
Křižovatku zmíněných cest rozhodně neminete - Honzova lesní stezka začíná postavou sovy (50.4535108N, 15.7063717E), která je nepřehlédnutelná a od Lázní pod Zvičinou je vzdálená zhruba jeden kilometr.
Stezka je přístupná po celý rok a jediným omezením na cestě je počasí a odpovídající stav přístupových cest.
Dřevěné sochy z dubu vytvořila a dodala firma Hřiště Hrou, s.r.o., z Turnova ve spolupráci s řezbářem Janem Paďourem z Jaroměře. Jak nám prozradila Marcela Janáková, starostka obce Dolní Brusnice, stezka stála zhruba půl milionu korun a cílem bylo zatraktivnit neznámá místa v lese pod Zvičinou nejen malým dětem. Návrhy zvířátek a pohádkových postav, které jsou doplněny o prvky zdůrazňující jejich vlastnosti, společně vymysleli se zástupci obce Dolní Brusnice. „Chtěli jsme plánovanou naučnou stezku pojmout jinak, než je tady v okolí zvykem. Samotný proces společného hledání ideální podoby nás velmi bavil, nápadů bylo více, ale vyhrála zvířátka a postavy s příběhem,“ vysvětlila finální podobu stezky starostka.
Autor dřevěných soch strávil nad každou z nich zhruba 4-5 dnů, nejnáročnější byla dle jeho slov socha vodnice. Všechny dřevěné sochy jsou natřené speciální olejem, který při pravidelné obnově zabrání černání dřeva. „Dřevo je hnědé při čerstvém řezu, časem šedne nebo tmavne. Zabránit se tomu dá speciální péčí,“ odpověděl Jan Paďour na častý dotaz z veřejnosti.
Obci se podařilo na stezku získat dotaci přes MAS Královédvorsko.
Na naší Zoneramě najdete
ještě více fotografiíí a v plné kvalitě.